זמני שהות


הסדרי ראייה וזמני שהות

כאשר בני זוג מתגרשים ואחד מהם הוא ההורה המשמורן (בעבר לרוב זו הייתה האם)- ההורה שהילדים נמצאים בעיקר בחזקתו, יש צורך להסדיר את הזמנים והאופן בו נפגשים הילדים עם ההורה השני ונמצאים עמו בקשר. לצורך כך קובע בית המשפט זמני שהות בין ההורים והקטינים. בעבר נהוג יותר לדבר על מונחים של זמני שהות כי התדירות של המפגשים בין האבות לקטינים הייתה נמוכה, אך כיום הואיל ואבות רבים מעורבים יותר בחיי ילדיהם ורוצים להיות איתם במשך זמן רב יותר גם לאחר הגירושים, ביהמ"ש עברו לדבר במונחים של חלוקת זמני שהות בין ההורים.

מה מגדירים בזמני שהות:

  • זמני שהות מגדירים את הימים והזמנים בהם ההורים מתראים עם ילדיהם תוך התחשבות מקסימלית באורח החיים של הילדים.

  • בזמני שהות תהיה התייחסות פרטנית לכל ימות השנה הן באמצע השבוע והן סופי השבוע, ובנוסף בתקופות החגים, החופשות מבית הספר והחופש הגדול.

  • זמני שהות נעים בין זמני שהות רחבים לצרים במידות שונות ובהתאם לנסיבות של כל משפחה ספציפית.

מי קובע את זמני השהות:

ההורים יכולים להסכים ביניהם על זמני השהות, במסגרת הסכם הגירושין מצב זה מתאפשר שהסכסוך אינו מורכב ויש הסכמות על אופן הפירוד.

במקרים בהם הגירושין מורכבים ולא ניתן להגיע להסכמות ממנה בית המשפט או בית הדין הרבני פקידת סעד , שהינה עובדת סוציאלית מטעמו אשר נפגשת עם ההורים והילדים. פקידת הסעד תגיש תסקיר סעד שיכלול את הרקע לסכסוך, מצבם של הילדים, מצב בני הזוג, השקפותיהם לגבי סיום הסכסוך והמלצותיה. בית המשפט יבחן את התסקיר ואת הראיות בתיק בכל מה שקשור ליחסים במשפחה בין ההורים והילדים ובהתאם ייקבעו זמני השהות.

סוגי זמני שהות:

זמני השהות הנפוצים ביותר הם מפגש עם הילדים פעמיים בשבוע (לאחר סיום הלימודים), וכל סוף שבוע שני, וחלוקה שווה של חגים וחופשות.

הסדרים אלו יכולים להשתנות, להיות רחבים או מצומצמים יותר.

לעיתים יקבע בית המשפט מרחק מקסימלי שמותר להורים לגור זה מזה, כדי לשמור על מסגרת רציפה.

הקשר בין זמני שהות לאפוטרופסות:

למרות שברוב המקרים הילדים נמצאים בחזקתו העיקרית של אחד ההורים בלבד, שני ההורים נשארים האפוטרופוסים הטבעיים של הילדים לכל דבר ועניין, ואחראים עליו ועל גידולו.

הקשר בין זמני שהות לתשלום מזונות:

כיום ישנה מגמה בבית המשפט להפחית את גובה המזונות המוטלים על האב בהתאם למספר הלילות שהילדים שוהים אצלו .

במקרים בהם האב אינו עומד בחובתו לשלם דמי מזונות, אין לשלול ממנו את הזכות לפגוש את ילדיו. יש הטוענים כי עובדה זו העצימה את המלחמות בין בני הזוג בכל הקשור לזמני שהות.

הפרת זמני שהות:

במידה ואחד ההורים מחבל או מפר את זמני השהות באופן שיטתי, יש בידי בית המשפט אפשרות להטלת קנסות על הפרת ההסכם. כגון: חיוב בתשלום ההוצאות הנגרמות בגלל ביטול המפגש, שלילת או צמצום זמני השהות כל זאת בכדי למנוע פגיעה נוספת בילדים. מניעת זמני שהות על ידי ההורה המשמורן מההורה השני היא דבר חמור מאד, ועשוי לעלות לו בקנס כספי, כתב אישום ואף העברת המשמורת על הילדים להורה השני.

מהו מרכז קשר הורים ילדים?

מרכז קשר הוא יחידה המאפשרת מפגשים מוגנים בין הורים לילדיהם. מטרת המרכז היא לסייע בשימור, בחידוש ובבניית הקשר הורה-ילד.

  • המרכז מהווה שלב ביניים לקראת קשר עצמאי בין ההורה לילדיו בעתיד.

  • המרכז מאפשר אווירה חיובית ומעוררת אמון עבור כל בני המשפחה.

  • המפגשים במרכז מלווים בייעוץ ותמיכה מקצועית של עובדים סוציאליים.

עו"ד דניאל ויגלר מתמחה בדיני משפחה, דיני ירושה, דיני חוזים, דיני חברות ומקרקעין. לעו"ד דניאל ויגלר יכולת לזהות במהירות את צרכי הלקוח, ולהתאים לו את האסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר לצורך ניהול ההליכים המשפטיים עבורו, וכן ניסיון רב בהליכי גישור בסכסוכים משפחתיים.

לתיאום פגישת ייעוץ התקשרו 03-7444391

המשרד נמצא בתל אביב בסמוך לכיכר המדינה, אזור בעל גישה נוחה ואזורי חניה.

לכל הכתבות לחצו>>

לפרטים וליצירת קשר לחצו>>

#משמורת #זמנישהות #גירושין #מרכזקשר