סכסוך בין אחים על ירושה


תביעות בין בני משפחה וסכסוכים בין אחים על ירושה, הינן לרוב תביעות מורכבות המתאפיינות בטענות על הוצאת כספים במרמה, ניצול הורה חולה או סיעודי, ריקון נכסי המשפחה, צמצום העיזבון וגזל.

לאחרונה פנו למשרדינו שלושה אחים מאזור פתח תקווה, אשר אימם נפטרה לפני כשנתיים.

טרם פטירתה חתמה האם על מסמכים להעברת דירתה וחנות אשר הייתה בבעלותה לאחותם הרביעית שהינה צעירה מהם ורווקה וזאת ללא קבלת כל תמורה מהבת.

כשנודע לשלושת האחים על כך הם פנו למשרדינו וטענו כי אחותם, אשר טיפלה באם, שהייתה סיעודית בשנתיים האחרונות, ניצלה את תלותה של אמם בה והשפיעה עליה להעביר את הדירה והחנות על שמה, בשל ידיעתה שרצון האם שהדירה והחנות יחלקו בחלקים שווים ע"י האחים לאחר פטירתה. הם התעקשו שלא ייתכן שהאם מעבירה את הזכיות לאחות מרצון, וביקשו כי אעשה את הכל על מנת לתקן את העוולה שנעשתה.

במקרים רבים בהם מטפל משרדינו אנו נתקלים בסיטואציות בהם אחד מהאחים לוקח על עצמו את נטל הטיפול בהורים המזדקנים, מטפל בחשבונות, בנכסים ובמצבם הרפואי, בעוד האחים האחרים אינם לוקחים כל חלק בהתנהלות הטיפול בהורה הקשיש ובעלויותיה.

לאחר מות ההורים, וגילוי היקף הרכוש שהותירו אחריהם, באים האחים בטענות לאח שהיה אחראי וטיפל בעניינים, דבר זה גורר תחושת מרמה וגזל ולעיתים אף מוביל להגשת תביעות וסכסוך ארוך שנים על מנת להחזיר את המצב לקדמותו.

בכדי להימנע מהגעה לתביעות מסוג זה, המלצתנו היא שכל בני המשפחה יגלו מעורבות עוד בחיים ושלא יתאפשר מצב שבגיל שיבה ובדמי חייהם של ההורים, רק אח אחד מנהל את הנכסים והכספים ורק לו יש גישה לחשבונות הבנק של הוריהם. בעקבות פניית האחים הגשנו תביעה לבית המשפט בעניין היקף העזבון במטרה להשיב את אשר נלקח שלא כדין ע"י האחות, ובימים אלו התביעה מתבררת ומוצגות לבית המשפט ראיות כי האחות ניצלה את האם וכי האם לא הייתה מודעת לתוכן המסמכים עליהם חתמה.

עו"ד דניאל ויגלר הינו עו"ד ומגשר המתמחה בדיני משפחה, דיני ירושה, ומטפל בתיקים מורכבים של סכסוכי ירושות ועיזבונות בכל הערכאות המשפטיות.

לעו"ד דניאל ויגלר תואר ראשון L.L.B במשפטים ותואר שני L.L.M במשפטים מאוניברסיטת תל אביב.

עו"ד דניאל ויגלר הינו מעניק לכול לקוח שירות אישי ומקצועי הלקוח ומתאים עבורו את האסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר, לצורך ניהול ההליכים המשפטיים לקבלת התוצאה האופטימלית.