ירושת חוב


ירושת הורים לילדיהם עשויה לרוב לסייע לשפר את מצבם הכלכלי אבל לעיתים היא כוללת לא רק כסף ונכסים אלא גם חובות כגון: הלוואות שנלקחו ולא הוחזרו במלואן, משכנתא שלא שולמה וכו'.

עזבונו של מוריש שהלך לעולמו כולל את כל זכויותיו וגם את כל חובותיו עלי אדמות. החוק הישראלי של ירושת חוב מאפשר את פריעת החוב מבלי לפגוע ביורשים, החוק קובע שבמידה שמוריש בעל חוב הלך לעולמו, אין במותו כדי לעצור את הליכי הגבייה של חובותיו או להפסיקם. מנגד, החוק גם מספק הגנה מקסימלית ליורשים ואינו מאפשר "לרשת חוב", ההגנה מותנית בכך שהיורשים יפעלו ליישב את החוב עוד לפני שיחלקו ביניהם את הירושה .

החוק הישראלי אינו "מפיל" את חוב המוריש על הילדים - היורשים, בנוסח החוק נקבע כי: במידה והמוריש בעל החוב נפטר, אין במותו כדי למנוע את הליכי גביית החוב או להפסיקם וכי יש לפרוע את החוב מנכסיו של המוריש. נכסיו של המוריש עשויים לכלול מקרקעין, מניות ופיקדונות, רכוש, חשבונות בנק, או חסכונות. משמעות סעיף זה היא כי לא ניתן לחייב את היורשים בחובות הנותרים, יש לגבות אותם מעיזבונו של הנפטר בלבד.

אם נכסי הנפטר אינם מכסים את כל חובותיו, לא ניתן יהיה להמשיך ולגבות את יתרתו מהילדים והם ייגבו עד לגובה העיזבון בלבד.

לדוגמה: אם סבתא נפטרה והורישה שני מיליון שקלים לבתה, אך הותירה אחריה חוב של 3 מיליון שקלים, פירעון החוב יעשה רק מתוך שני מיליון השקלים, והבת לא תצטרך להשלים מיליון נוספים. במקרה זה לא נותרת ירושה עבור הבת אך גם לא נותר לה חוב ענק להתמודד איתו. במקרה והחוב מכוסה עד תומו מהעיזבון ונשארת יתרה, היא מתחלקת בין היורשים החוקיים והלגיטימיים.

מצב זה תקף גם אם העיזבון עצמו אינו מספיק כדי לכסות את החובות. על היורשים או על מנהלי העיזבון לאפשר לנושים תקופה בה הם יכולים לדרוש את פריעת החוב לפני שהירושה מחולקת בין היורשים. הם יכולים לדרוש את החוב אך ורק מעיזבונו של הנפטר - כלומר מהכסף והנכסים שהותיר אחריו ועד לגובה שווי העיזבון. התעלמות מפירעון החוב תהפוך את המצב לקשה הרבה יותר: החוב יועבר ישירות ליורשים ויצטרך להיות משולם עד תומו ולא רק עד גובה החוב. לכן במקרה של ירושת חוב חובה להתייעץ עם עורך דין מומחה ולטפל בזה באופן מקצועי ויסודי.

דניאל ויגלר הינו עו"ד ומגשר המתמחה בדיני משפחה, דיני ירושה, דיני חוזים, דיני חברות ומקרקעי. לעו"ד דניאל ויגלר תואר ראשון L.L.B במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב, ותואר שני L.L.M במשפטים מאוניברסיטת תל אביב במסלול התמחות במשפט אזרחי. עו"ד דניאל ויגלר הוא עו"ד מיומן וחריף, בעל ידע משפטי מקצועי רחב וניסיון מקצועי רב בטיפול בתיקים מורכבים בתחום דיני הירושה ככלל וירושת חובות בפרט, בכל הערכאות המשפטיות.

ליצירת קשר וכתבות נוספות לחצו>> http://www.wigler-law.com/wiglerlawblog