נסעת לחו"ל והכרת את אהבת חייך? מהו ההליך לקבלת אזרחות ישראלית


בשנת 2015 פנה למשרדנו זוג נשוי: ישראלי ובת זוגתו הבלגית שזמן קצר לפני הגעתם אלינו עברו לחיות בישראל. בני הזוג הכירו כאשר הגבר עבד בבריסל במשך חמש שנים בבנק בינלאומי גדול, שם פגש את בת זוגתו, עובדת בנק גם היא. לאחר שלוש שנות היכרות הם נישאו ולאחר שנת נישואים נולדו להם תאומים. כשהילדים היו בני שנה עברו בני הזוג להתגורר בישראל בעקבות עבודתו של הגבר והצבתו מחדש בסניף הישראלי.

נישואים "מעורבים" נפוצים יותר כיום ואכן אנו נתקלים ביותר ויותר מקרים של זוגות כאלו המבקשים להסדיר את תושבות הקבע או האזרחות הישראלית של אחד מבני הזוג. בשנים האחרונות פנו למשרדנו מספר רב של זוגות בהם אחד מבני הזוג אינו ישראלי וביקשו ייעוץ בכל הקשור בקבלת אזרחות לבני זוגם הזרים. עליה באחוזים בזוגות מעורבים עשויה להתרחש ממגוון סיבות: גלובליזציה והתרחבות השווקים הבינלאומיים, עלויות הטיסה הזולות, והעובדה שאנשים רבים מטיילים, לומדים וגרים ברחבי העולם. בנוסף לכך היכולת להכיר את בן הזוג כיום דרך אפליקציות ואתרי הכרות פותחת אופציות רבות לקשרים בינלאומיים ומטשטשת את הגבולות הגיאוגרפיים בהקשר לקשרים רומנטיים.

הדרך לקבלת אזרחות ישראלית עבור לא יהודים/ לא אזרחי ישראל רצופה בבירוקרטיה ומדינת ישראל מערימה קשיים רבים בדרך לקבלת האזרחות. הסדרת מעמדו של בן זוג זר בישראל היא מסע בירוקרטי מפרך ומתיש שלא תמיד מסתיים בהצלחה. אחת הבעיות עם נושא ההגירה בישראל היא שאין חקיקה ברורה ומוסדרת: התחום מוסדר בירוקרטית תחת נהלים לא אחידים ומשתנים ע"פ המשרדים והלשכות השונות.

בני הזוג שאלו מה עליהם לעשות

הסברנו לבני הזוג כי חוק השבות מספק להם את היכולת להישאר באופן חוקי לאורך זמן. אך כאשר עליהם להסדיר את מעמדה האזרחי של קריסטין, כאן אינו חל חוק השבות. ייצוג משפטי בתהליכי קבלת אזרחות בשל הקשיים הנערמים על זוגות מעורבים, הוא הכרחי על מנת להסדיר באופן יעיל את מעמדו של בן הזוג הזר: התהליך הבירוקרטי וההתנהלות המתישה של לשכות משרד הפנים, מצריכות ליווי משפטי של עורך דין מומחה על מנת למנוע מצב של דחיית בקשת האזרחות. בעזרת הייעוץ והליווי המשפטי של משרדנו יתייעל ויתקצר התהליך מבחינה משפטית ובירוקרטית.

מה ייעצנו לבני הזוג בתהליך הראשוני של קבלת אזרחות ישראלית עבור האישה?

מאחר והם נשואים הם יכולים להתחיל ישירות בהליך בקשת האזרחות, לא כמו ידועים בציבור שצריכים להגיש בקשה לתושבות קבע ואינם יכולים להתאזרח. בפגישה במשרדנו הוסבר להם כי הם מחויבים בהגשת בקשה לאזרחות ישראלית עבור בת הזוג, בהתבסס על נוהל ההתאזרחות לבני זוגם של אזרחים ישראלים, שנקבע מכוחו חוק האזרחות, התשי"ב-1952. חוק זה קובע תנאים לבן לאום אחר הנישא לישראלי וחי עמו בישראל.

הכנו את בני הזוג להליך אותו הם עומדים לעבור: ההליך המדורג הכולל פגישות עם הפקידים, התשאולים והראיונות שהם לא תמיד תהליך "נעים" ומתאפיין בחשדנות וקפדנות על מנת לאמת את הקשר בין בני הזוג ולמנוע חשד כי הם יחד רק על מנת לקבל אזרחות עבור האישה.

בני הזוג ביקשו לדעת מהו ההליך המדורג ומטרתו וכיצד עליהם לנהוג במהלכו.

אזרח ישראלי אשר נישא לאזרח זר שאינו ישראלי מחויב בהסדרת מעמדו של בן הזוג הזר בהתאם לנהלי משרד הפנים והרשויות הממשלתיות. הליך זה מכונה "הליך מדורג" ובסופו יזכה בן הזוג במעמד קבוע במדינת ישראל. במסגרת תהליכי הסדרת המעמד בני הזוג מחויבים להציג מסמכים המאמתים את כנות הקשר ביניהם, את הוכחת ישראל כמרכז חיים, ומסמכים המאפשרים את בדיקת זהותו ועברו של האזרח הזר הנכנס לישראל מבחינה ביטחונית ופלילית.

מטרת ההליך המדורג כהליך הנועד לבחון את אמיתות קשר הנישואים בין בן הזוג הישראלי לבן הזוג הזר. על כן ייעצנו להם באילו אופנים עליהם לתקף את זוגיותם, נישואיהם ואמיתות מערכת היחסים ביניהם.

ההליך המדורג יתבצע אם מנהל האוכלוסין מוצא כי המועמד עומד בתנאים הבאים

  1. הקשר בין בני הזוג אינו פיקטיבי ונעשה רק למטרות קבלת אזרחות, בכוונת הזוג לחיות ולהתגורר בישראל,

  2. אין חשש לסיכון בריאות הציבור, ביטחון הציבור או ביטחון המדינה.

בני הזוג בקשו לדעת כמה זמן ייקח עד שהאישה תקבל את אזרחותה הישראלית?

הדאגה המרכזית של עידו וקריסטין הייתה אורך התהליך וזכויותיה של האישה בזמן בו היא ממתינה לאזרחותה הישראלית. הסברנו לבני הזוג כי האזרחות ניתנת בתום ההליך המדורג ואורכו תלוי במשתנים שונים, וביניהם האם בני הזוג נישאו או מוגדרים כידועים בציבור, רקע פלילי או בטחוני, ילדים ועוד. הערכנו עבורם כי ההליך ימשך כ 4 שנים מאחר ולא נשקפו בעיות ברקע ובמסמכים הנדרשים להצגה של בני הזוג. הדגשנו בפניהם כי לאורך התהליך הם מחויבים יהיו לתקף ולהוכיח את המשך מערכת היחסים ביניהם ועד לקבלת האזרחות תשהה האישה בישראל ברישיונות זמניים.

בבקשת אזרחות לבני זוג זרים כדאי מאוד לפנות לעורך דין מומחה אשר יטפל עבור בני הזוג בהליך המורכב. עו"ד דניאל ויגלר דובר אנגלית, צרפתית ואיטלקית מה שמעניק לנו יתרון בייצוג תושבי חוץ בנוגע להליכים משפטיים בתחום המעמד האישי בישראל, חטיפות ילדים ודיני ירושה. למשרד ניסיון מקצועי רב בטיפול בתיקים מורכבים בתחום דיני המשפחה והירושה בכל הערכאות המשפטיות.