הורות משותפת


ההרכב המשפחתי המסורתי ברור וידוע לכולם, אבא ואמא נשואים וילדים. אך בשנים האחרונות, גבולות המשפחה נפרצו וגוברת עוד ועוד המודעות לסוגי הורות שונים ולהרכבים משפחתיים שלא היו מקובלים בעבר, לבטח שלא מבחינה משפטית.

הסיבה המרכזית לעליה במודעות הזו נובעת משינוי תפיסתי שהולך וגובר בחברה כולה. זוגות מאותו מין שבוחרים להביא ילדים לעולם, רווקים ורווקות שמחליטים שההיעדר הזוגיות לא צריכה לפגוע להם בקיום תא משפחתי וגידול ילדים.

כיום, רבים (בין אם גברים ונשים או זוגות חד מיניים) מחליטים להיכנס ל "הורות משותפת" ולהביא יחד ילדים לעולם (ללא צורך בקיום קשר רומנטי, אינטימי או זוגי ביניהם. האחריות המשותפת שלהם היא אך ורק הילד המשותף. בהורות המשותפת יש דגש על טובת הילד, והצורך שלו בהימצאות שני הורים בחייו.

מקרים של הורות המשותפת?

  • הורים רווקים- סוג זה מכוון להורים שוויתרו על הזוגיות הממוסדת בחייהם והחליטו שקיומם של ילדים בחייהם הוא חשוב יותר עבורם, הם בוחרים שותף לגידול ילד, בלי קשר לזוגיות וחיים משותפים.

  • הורים שאין באפשרותם להביא ילדים לעולם- להגדרה זו מתחלקת לכמה סוגים. לעיתים זוגות לא יכולים ללדת ילדים מבחינה רפואית ומעצם עובדה זו מחפשים דרכים אחרות להיעזר בהם עבור קיום ילדים בחייהם. כולל זוגות חד מיניים שזקוקים לשותף מהמין האחר על מנת להביא ילדים לעולם.

על מה חשוב להקפיד בהורות משותפת?

להלן מספר קריטריונים שיש לשים עליהם את הדעת. הורות משותפת הינה מורכבת ומאתגרת, לכן מנסיון משרדינו בנושא, כאשר נושאים אלו מסוכמים בין ההורים מראש, ההורות המשותפת מתנהלת בצורה ברורה יותר, מתוך שימת הילד במרכז.

חובת ההורים- על ההורים חובות רבים בחייהם של הילדים, כמו פרנסה, חינוך, מקום מגורים, שמירה על בריאותם, וחלוקת תפקידים בין ההורים, כל אלו הם דברים טבעיים שהורים צריכים להקפיד עליהם, בהורות המשותפת בגלל העדר הזוגיות והשותפות במגורים, קיים הצורך לסכם ביניהם את חלוקת התפקידים מראש.

מגורי ההורים- יש לסכם בטרם נהיים הורים משותפים. מהו המרחק שיהיה בין מגורי ההורים, על מנת שהילד יוכל להתגורר עם שניהם והמרחק הגאוגרפי לא יפגע בילד וביחסיו עם שני הריו.

מזונות- כאשר ההורות המשותפת הינה בין הורים ממין שונה, החובה לשלם מזונות מוטלת על האב בהתאם לדין הדתי-אישי. כאשר הזוגות מאותו המין, תשלום המזונות הינו הסכם חוזי.

משמורת וזמני שהות- על מנת להבטיח שהילד יוכל לחוות את שני הוריו ולחיות עם שניהם, יש להחליט מראש על תנאי המשמורת. כמה זמן ישהה אצל כל אחד מההורים?

משרד עורכי הדין, דניאל ויגלר, מתמחה בדיני משפחה וירושה ומטפל בתיקים מורכבים של הורות משותפת ועריכת הסכמים של הורות משותפת. עו"ד דניאל ויגלר מעניק לכול לקוח שירות אישי ומקצועי ומתאים עבורו את האסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר.