מתנה הורית מוגנת


מגיל ינקות הורים מעניקים מתנות לילדיהם, תומכים בהם ומסייעם להם. עקב יוקר המחייה בישראל בעשור האחרון, רבים אינם מצליחים לממן את רמת החיים לה הורגלו מהכנסתם בלבד, ולבטח שאינם מצליחים לרכוש בכוחות עצמם דירה, ולכן, ההורים רבים ממשיכים להעניק לילדיהם מתנות, החל מסיוע כספי למחייה ולצורך רכישת דירה וכלה בהעברת זכויות בנכסים באופן מלא על שמם.

אין בכך כל בעיה כאשר מקבל המתנה הוא רווק, אך כאשר מקבל המתנה בזוגיות ועל אחת כמה וכמה כאשר הוא מתחתן יש לכך לעיתים השלכות אשר אליהן צריך לשים לב.

למרות שפעמים רבות בן בת הזוג מתקבל בחום רב והופך להיות חלק מהמשפחה, עדיין, הורים רבים אשר נתנו מתנות מעוניינים כי לבן/בת הזוג לא יהיו זכויות באותן מתנות שניתנו על ידם ותוהים כיצד יוכלו למנוע שהמתנה "תלך לאיבוד" אם חלילה יחסי ילדיהם יעלו על שרטון והם יעמדו בפני הליך גירושין.

חוק המתנות (תשכ"ח – 1968 ) קובע כי מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה. דבר-המתנה יכול להיות מקרקעין, מיטלטלין או זכויות. המתנה יכול שתהיה על תנאי ויכול שתחייב את המקבל לעשות מעשה בדבר המתנה או להימנע מעשותו.

מחוק המתנה ניתן להבין כי מתנה על תנאי, צריכה להיות מפורשת וגלויה למקבל המתנה, באופן בו הוא יידע במפורש מה התנאים לקבלתה. לפיכך, כאשר מערכות היחסים בתוך המשפחה מתאפיינות בתמיכה והענקה ללא כל תמורה ניתן לסווג הענקת טובין או נכסים במסגרת זו כמתנה, אלא אם כן, יוכח מפורשות כי המתנה ניתנה כהלוואה או כנגד תמורה מוגדרת או בכפוף לתנאים כאלו ואחרים. כלומר, להורים יש יכולת לוודא שבמקרה של גירושין, המתנה שהם רוצים לתת לילדיהם תישאר בידי ילדיהם בלבד ובן/בת הזוג לא יוכלו לטעון כי יש להם זכויות במתנה שניתנה.

אז איך יכולים ההורים להבטיח שמתנות שנתנו לילדיהם יישאר של ילדיהם גם אם חלילה ילדיהם יתגרשו?

עריכת הסכמי מתנה ברורים יכולים בהחלט לסייע לשמירה על המתנה. בהסכמי מתן המתנה יובהרו תנאי המתנה וניתן לרשום כי המתנה הנה "מתנה על תנאי" התקפה כל עוד בני הזוג נשואים, ותנאים לגבי גורל המתנה במידה שיחסי בני הזוג יעלו על שרטון. במקרה ולא נחתמים הסכמי מתנה יהיה צורך ב "חובת הכרזה מוגברת": הוכחה כי התנאי על המתנה היה ידוע לצדדים באופן ברור כבר בעת מתן המתנה וכי לא מדובר ב"תנאי כבוש" שהוצג רק בעקבות הגירושין, ואין צורך לציין כי אין מדובר בעניין פשוט.

דרך אחרת על מנת לתת מתנה לילדים ולהימנע מכך שהמתנה "תאבד" במקרה של גירושין, היא עריכת הסכם הלוואה.

לעו"ד דניאל ויגלר המתמחה בדיני משפחה וירושה ניסיון רב במתן ייעוץ ותכנון משפחתי כלכלי ובעריכת הסכמי מתנה והלוואה בתוך המשפחה.

צוות משרד עו"ד דניאל ויגלר פועל בנחישות, נאמנות ומקצועיות על מנת למקסם את תוצאות ההליך המשפטי ומעניק ליווי צמוד ומסור תוך מתן יחס אישי וגילוי רגישות לצרכי לקוחות המשרד.