גירושין בגיל השלישי

לעתים קרובות, גירושין בגיל השלישי נתפסים כצעד חריג ואף מתפרשים כפגיעה בשמה הטוב של המשפחה כולה. קיימת נטייה לחשוב כי גירושין בגיל מבוגר עלולים לסכן את אחדות המשפחה המורחבת, היציבות הכלכלית והאופי של התא המשפחתי המוכר והבטוח. הציפייה המקובלת מזוג בגיל השלישי היא ליהנות מהפנסיה, לבלות בקרב הנכדים והמשפחה ולהתבגר יחד בכבוד ואהבה. יתרה מזאת, לרבים מאתנו קשה לתפוס כי גם לזוגות מבוגרים יש חיי אהבה וזוגיות כשלעצמם ויחד עם זאת גם להם הרצון לזוגיות ולאושר אמיתי.

גירושין בגיל השלישי הם ללא ספק סוגיה מורכבת אשר בשנים האחרונות החלו לעסוק בה רבות. בעשור האחרון, ניכרת עלייה משמעותית במספר האנשים המבוגרים הפונים להליך גירושין. למרות שלכאורה נראה שתהליך בגיל השלישי אמור להיות פשוט יותר כי הילדים בגרו ונושא דמי המזונות והמשמורת המשותפת אינו על הפרק.

במסגרת טיפול בהליכי גירושין של בני הגיל השלישי, אם נניח בצד כמובן את הקושי של לפרק את המוכר והקיים לאחר עשרות שנים של נישואין על כל הקשיים הפסיכולוגיים שעלולים לנבוע מכך, הקושי המרכזי העיקרי הוא בחלוקת הרכוש. לכן במקרים רבים של גירושין בגיל השלישי מתקיימים דיונים רבים על צוואות ואופן חלוקת הרכוש, לאחר הפטירה של כל אחד מבני הזוג.

הרי רוב האנשים בגיל השלישי צברו נכסים לרבות דירות מגורים, רכוש, חסכונות, פנסיה, מניות והון בעל ערך כלכלי וסנטימנטלי רב. בגיל זה, הם חשים כי הרכוש הוא "חלק מהם", מסיפור החיים שלהם והדרך שעברו יחד ולחוד. מעבר לכך, רבים מהם דירה שרכשו יחד או פנסיה שצבר רק אחד מבני הזוג ולכן, סוגיה זו הופכת לסוגיה מורכבת ואף כואבת וקשה מנשוא עבורם. לעתים, אני נתקל בדיונים סנטימנטליים המאפיינים של גיל השלישי בשל הערך הרב שיש להם עבור חפצים ורכוש או תחושה שלצד השני לא מגיע מכיוון ״שתרם פחות״ או שהוא מפרק את המשפחה אחרי כל השנים ועליו ״להיענש״ על כך. ככל שלבני הזוג רכוש רב יותר (זכויות בחברות, שותפויות, נדל״ן ועוד), כך לעיתים המחלוקות וההליכים מורכבים עוד יותר.

עוד דבר שעולה ביתר שאת בסכסוך מסוג זה על פני מקרים אחרים, הוא עניין ההורשה, שכן קיים חשש של אחד מבני הזוג, בעיקר מהצד המהווה את ה"גורם" לפירוק כי הוא עוד עלול לא להוריש את הרכוש שלו לבני המשפחה, על אחת כה וכמה אם יש לו בן/בת זוג חדש/ה.

לאורך שנות הניסיון שלי בתחום, ליוויתי זוגות רבים בתהליך מורכב מסוג זה. משרדי מתמחה בטיפול בסוגיות מרכבות הקשורות לצוואות וירושות ויעניק לכם ליווי צמוד ומסור תוך מתן יחס אישי בתהליך עריכת הצוואה.

לסיכום, כאשר מדובר בגירושין בכלל ובגירושין בגיל השלישי בפרט, יש לנהל את התהליך באמצעות עו"ד הבקיא גם בדיני משפחה וגם בדיני ירושה על בורים. לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד דניאל ויגלר התקשרו 052-830-5231