אתה חושש כי נגנב ממך זרע ? יש מה לעשות!


לפני כשנה הגיע לקוח למשרדנו שהתבשר כי הוא עומד להיות אב. את הבשורה הוא קיבל מאשה אתה הוא מנהל מערכת יחסים אינטימית. עוד בטרם התחילה מערכת היחסים הלקוח הצהיר בפני האישה במפורש שאין הוא מעוניין בילדים מאחר ויש לו ילדים מנישואים קודמים, והאישה השיבה שאין לו מה לדאוג. הלקוח טען כי הוא התנגד מפורשות להריון ואף אמר לה זאת מספר פעמים בעבר, וטען כי האישה הצהירה בפניו כי יש לה התקן תוך רחמי המונע הריון.

הואיל וזכות הבחירה בנוגע להפסקת הריון או המשכתו שייכת לאם בלבד, מה גבר יכול לעשות מבחינה משפטית כאשר הוא חושד שזרעו נגנב ממנו?

בחוק הישראלי והפלילי אין הגדרה ברורה וחד משמעית למושג "גניבת זרע". לרוב מפרשים גניבת זרע ככניסה להריון בעקבות השגת הזרע במרמה: יחסי מין שהגבר הניח שהם מוגנים מפני הריון, בזמן שהאישה התכוונה להרות מהם. בעוד שבמונח השגור משתמשים במילה "גנבה" בדרך כלל ההתייחסות המשפטית לכך היא לא כאקט של גנבה אלא כפעולה הקשורה במרמה, נזיקין או הפרת חוזה בלתי כתוב.

אם כן באילו מישורים משפטיים ניתן לפעול במקרה של "גניבת זרע"?

במקרים כאלה ניתן לפעול משפטית בשני מישורים מרכזיים. המישור הראשון מתבסס על תביעת נזיקין הקובעת כי האישה הציגה מצג שווא בו היא הבטיחה כי יחסי המין ביניהם היו מוגנים לחלוטין , בעוד בפועל הם לא היו כאלה. המישור השני מבוסס על חוק החוזים ותום הלב במו"מ, מאחר והאישה ניסתה להונות ולהיכנס להריון ללא ידעה הסכמה או רצון הגבר. בעוד רק האישה מחליטה על הפסקת או המשכת ההיריון ניתן יהיה לדרוש פיצויים בהתבסס על שני המישורים הנ"ל. הקשיים המלווים תביעות פיצויים של אבות במקרה של גנבת זרע עשויים להיות:

הנטל הראייתי המוטל על הגבר וברוב המקרים מעצם טיבם של יחסים אינטימיים, קשה להוכיח כי האישה הציגה מצג שווא בדבר היותה מוגנת מפני הריון.

לרוב בתי משפט דוחים תביעות לפיצויים על גניבת זרע , דחייה זו נובעת בין היתר גם מהחשש כי האם תשלם את הפיצויים מתוך כספי מזונות הילד - מה שעשוי לפגוע בטובת הילד.

מה לגבי תשלום מזונות במקרה של "גנבת זרע"?

בעבר גברים יכלו לסרב לעבור בדיקת רקמות המאששת או מפריכה את אבהותם אך כיום אב הנתבע לאבהותו מחויב על פי חוק בבדיקת רקמות אם הוא מצהיר כי הוא אינו האב . מרגע שאושרה האבהות ובמידה וקימת דרישה לתשלום מזונות, מחויב האב לשלם את דמי המזונות גם אם הילד נולד ללא ידיעתו או הסכמתו.

משרד עורכי דין דניאל ויגלר הוא משרד מומחה בדיני משפחה וגירושין המעניק ליווי משפטי מקצועי גם בנושא המורכב והרגיש של גנבת זרע. המוטו של משרד עו"ד דניאל ויגלר הוא לחימה ללא פשרות עבור לקוחותיו בערכאות השיפוטיות ומתן תמיכה ואוזן קשבת ללקוחותיו, הן במהלך ניהול ההליכים המשפטיים והן לאחר סיומם.