מרבה נכסים מרבה דאגה – גירושין בעשירון העליון

ידוע לכל שהליכי גירושין יכולים להיגרר למלחמות ולקרבות בין בני הזוג מסיבות רבות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במשפחות אמידות מהעשירון העליון. ככל שהרכוש המשותף של בני הזוג גדול ורב יותר, כך גם הליך הגירושין עשוי להיות מורכב יותר.

לאחרונה ליוויתי לקוחה אשר פנתה אלי בכדי לערוך הסכם גירושין מבעלה - איש עסקים מצליח אשר בבעלותו חברת הייטק גדולה. לזוג נכסים בארץ ובעולם ותיק השקעות מכובד. הזוג חי ברמת השרון ברמת חיים גבוהה ביותר, המאפשרת להם חיי מותרות. לזוג שני ילדים צעירים. לאורך כל 9 שנות הנישואים האישה ניהלה את משק הבית, עסקה בגידול הילדים ולא עבדה.

לאחר תשאול ראשוני הבנתי כי ללקוחה אין מידע מדויק לגבי הנכסים, חשבונות הבנק, תיקי המניות, החסכונות המשותפים וכי הכל נוהל על ידי בעלה ולכן כבר בשלב הראשון המלצתי ללקוחתי לערוך מחקר הערכות כלכליות, באמצעות חוקר פרטי ורואה חשבון לצורך ביצוע הערכות שווי של נכסי הרכוש המשותף. כאשר מדובר בגירושין של בני זוג בעלי נכסים וכסף רב, הנמצא בשליטה רק של אחד מהם, ניסיוני מלמד שבדרך כלל רב הנסתר על הגלוי וכי תמיד יש הפתעות נוספות ורבות והכספים נוספים מתגלים.

בעניין המזונות המלצתי ללקוחתי לדרוש סכום של עשרות אלפי שקלים אשר מאפשר את אותה רמת חיים גבוהה בה היא וילדיה חיו עד למועד הגירושין, וכוללת את אותה סביבת מגורים, עזרה בבית, מוסדות חינוך, חוגים פרטיים וחופשות בחו"ל .

בעלה טען כנגד כי גובה דמי המזונות אינו קרוב כלל לממוצע הארצי ועלות הצרכים הבסיסיים של ילדיהם אינם עולים על צרכיהם הבסיסיים של יתר הילדים במדינה וכי אין להחשיב את רמת החיים לפני הגירושין כסטנדרט לקביעת דמי המזונות ודרש לשלם סכום מופחת בהרבה.

מאחר ומצבו הכלכלי של האב בתביעה זו הינו גבוה במיוחד וכך גם הייתה רמת חייהם של הילדים בתקופת הנישואים, אזי תשלומי מזונות הילדים שיהיה עליו לשלם הנם גבוהים בהרבה מהגובה המקובל במסגרת הליכי גירושין של אנשים "רגילים" שאינם משתכרים כמוהו.

גילוי המידע החדש הביא למסקנה שהבעל אינו מנהל מו״מ בתום לב וכי ניסה להסתיר ולשמור רכוש רק לעצמו. באמצעות המידע הוגשו בקשות לעיקולים ולגילוי מסמכים.

בסופו של יום גם בעניין המזונות הושג במהלך ניהול ההליכים הסדר פשרה הוגן והצדדים חתמו על הסכם גירושין כולל. הסכם הגירושין כלל סעיף סודיות דרקוני, זאת בכדי לשמור בדיסקרטיות את הפרטים על מצבם הכלכלי והיקף הנכסים וגם על מנת לשמור על שמם הטוב ולמנוע ככל שניתן סיכון שבחשיפת מידע אישי רגיש.

מניסיוני בתיקי גירושין בעשירון העליון יש לתכנן אסטרטגיה מקצועית הכוללת את השיקולים הכלכליים, שיקולי מס ושיקולים של שמירה על פרטיות . משרד עו"ד דניאל ויגלר מתמחה בהליכי גירושין מורכבים. אנו ממליצים להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה לתחום דיני המשפחה בעת הליך הגירושין. לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו 052-8305231