ההבדלים המהותיים כשמתגרשים עם ממון רב

ביל גייטס (מנכ"ל מייקרוסופט) ומלינדה גייטס הודיעו על גירושין לאחר 27 שנות נישואין. ביל גייטס מחזיק 1.37% ממניות מיקרוסופט בשווי של 26 מיליארד דולר. שאר הונו מושקע בחברות שונות. בשנת 2020 ההון שלו עלה בכ-33%, מ-90 מיליארד דולר ל-130 מיליארד ב- 2021.

אז נכון שרובינו לא משפחת גייטס. אבל כאשר זוג ממוצע ממעמד הביניים מתגרש הרכוש שיש לחלק, כולל בדרך כלל דירה, חסכונות ומעט רכוש. לעומת זאת, אצל זוגות מהאלפיון העליון המצב מורכב בהרבה. רכושם הרב ונכסיהם הפזורים ברחבי העולם מצריכים התנהלות אחרת. ככל שהרכוש המשותף של בני הזוג גדול ורב יותר, כך גם הליך הגירושין עשוי להיות מורכב יותר.


אפשר להניח כי גירושין הם גירושין ולא צריך להיות הבדל בין זוג ממוצע לזוג אמיד מאוד. אך בפועל אין הדבר כך כלל! אז מה שונה?

מיפוי הנכסים והכספים- כאשר מדובר בגירושין של בני זוג אמידים יש לערוך בחינה של מצב הרכוש – לבדוק מהם הנכסים הקיימים, מה ערכם הכלכלי והיכן הם מפוזרים (נדל"ן, שותפויות, מניות, אחזקות, קרנות, חסכונות ועוד). לא פעם שומעים על מצב בו אחד מבני הזוג מסתיר רכוש או כספים. לשם כך נדרשים לבצע חקירות כלכליות מורכבות בארץ ובחו"ל.

מזונות- במקרה של זוג אמיד, קביעת דמי המזונות אמורה להיעשות באופן אשר מאפשר את אותה רמת חיים גבוהה בה חיו בני המשפחה עד למועד הגירושין, הכוללת את סביבת מגורים, עזרה בבית, מוסדות חינוך, חוגים פרטיים וחופשות בחו"ל. אין כל סיבה שאחרי הגירושין הילדים ובן הזוג השני לא יחיו באותה רמת חיים אליה הורגלו.

עריכת צוואה בהליך גירושין- בכל מצב בו זוג מתגרש יש לערוך צוואה באופן מיידי, שאם לא כן עלול להיווצר מצב שבו על אף ההפרידה בן/ בת הוג יהיו בקרב היורשים. הדבר מחיוב במציאות על אחת כמה וכמה שמדובר בבני זוג אמידים שיש להם הרבה נכסים וחברות. וברור שאין רצון שבזמן הגירושין אין רצון שבני הזוג יהיה יורשים ושותפים של חברות ונכסים אלו.


משך התהליך- הליך גירושין של זוג אמיד עם נכסים רבים, מורכב יותר ולכן עשוי להימשך לעיתים מספר שנים, במיוחד במקרים בהם בין בני הזוג קיימות מחלוקות מהותיות בעניינים המשפטיים והם אינם מתגרשים בהסכמה.


ומה קרה במקרה של הזוג גייטס?

על פי החוק המקומי במדינת וושינגטון, בה חיים בני הזוג גייטס, כל הנכסים שנרכשו על ידי אחד מבני הזוג לאורך חייהם המשותפים, צריך להתחלק בשוויון ביניהם במידה ויפנו להליך גירושין. במידה וכך תתבצע חלוקת הנכסים ביניהם, שוויו של כל אחד מהם יהיה 65.25 מיליארד דולר.

עו"ד דניאל ויגלר מלווה מזה שנים זוגות בהליכים מורכבים של גירושין, צוואות והסכמי ממון, החל מניהול המו"מ ועד לרגע אישור ההסכם. לעו״ד דניאל ויגלר ניסיון רב בניהול הליכי גירושין מורכבים הכוללים חלוקת חברות ועסקים בין בני זוג.

בתיקי גירושין בעשירון העליון יש לתכנן אסטרטגיה מקצועית הכוללת את השיקולים הכלכליים, שיקולי מס ושיקולים של שמירה על פרטיות.

לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו 052-8305231