שיעור המתגרשים בשנת קורונה בארץ ובארה"ב?

הקורונה כבר כמעט מאחורינו אבל את השינויים שבאו בעקבותיה עוד נרגיש שנים רבות, הקורונה שינתה את סדרי החיים והכניסה סדר חדש בתחומים רבים. בתחום דיני המשפחה המעבר של מרכז החיים לבית והתא המשפחתי הביא ללא מעט משברים משפחתיים, זאת בעקבות מצב של מתח, חרדה, ערעור המצב הכלכלי ושינוי הרגלי החיים. חשוב לציין כי לצד הזוגות שהשהות הצפופה הבליטה את הסדקים והפערים ביניהם והובילה לעלייה בשיעור הגירושין, ישנם גם זוגות שלפני הקורונה חשבו להתגרש, אבל חזרו בהם בעקבות השהייה המשותפת. תוכלו לקרוא על כך בכתבה הבאה בה לקוח שלי החליט שבמקום להתרגש יסדיר הסכם ממון>> https://www.wigler-law.com/single-post/13-12-2020


בשנת 2019 דווח על 11,451 זוגות התגרשו ונפתחו 4,158 תיקי גירושין בסכסוך. לעומת זאת, בשנת 2020 עם משבר הקורונה, התגרשו 11,076 זוגות, ונפתחו 3,852 תיקי גירושין בסכסוך.


מבחינת דיווח ונתונים שהוצגו ע"י אתרים ממשלתיים על אף הסגרים הרבים שהיו במדינה והמצב הכלכלי שהלך והקשה, נרשמה ירידה במספר תיקי המתגרשים בשנת 2020. מדווח על ירידה של 7% מתיקי הגירושין שנפתחו בבית הדין הרבני, וירידה של 3% במספר המתגרשים.


הנתונים שהתפרסמו לגבי אחוז המתגרשים בשנת 2020 לא משקפים את המצב וככל הנראה שבשנים 2021, 2022 תהיה עלייה באחוז המתגרשים. הנתונים המפורסמים אינם לוקחים בחשבון זוגות שהם בתהליכי גישור או פרודים.ומה קורה בארה"ב?


למרבה ההפתעה ובניגוד לדעה הרווחת בארה"ב שיעור המתגרשים בירידה מתמדת בשנים האחרונות, בשנת 2019 על כל 1,000 נישואין בשנה האחרונה רק 14.9 הסתיימו בגירושין.

ונראה כי הירידה נמשכה גם בשנת 2020, למרות מגיפת הקורנה, כאשר COVID-19 הגיע לארה"ב בחודש מרץ 2020, נראה היה כי המגפה זירזה גירושין בגלל לחץ הקשור לסגרים. עם זאת, נתוני סקר עדכני יותר מגלים כי המגיפה למעשה קירבה כמה זוגות זה לזה. על פי נתוני סקר המשפחות האמריקני, רוב האמריקנים הנשואים (58%) טוענים כי המגיפה גרמה להם להעריך את בן / בת הזוג שלהם יותר וחצי והמחויבות שלהם לנישואין העמיקה. יתר על כן, נתונים ראשוניים ממדינות מסוימות מצביעים על כך שתיקי הגירושין אכן נדחו. סביר להניח כי כאשר האי וודאות הקשורה למגיפה תפוגג מקרי הגירושין עשויים לגדול, אך נראה כי הירידה הכוללת בגירושין היא מגמה עקבית.משרד עו"ד דניאל ויגלר מתמחה בהליכי גירושין מורכבים. אנו ממליצים להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה לתחום דיני המשפחה בעת הליך הגירושין. לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו 052-8305231